Kraków

TUTAJ ODDYCHA SIĘ POLSKĄ I EUROPĄ

Zanurzony w historii, legendach i atmosferze mistyki, tętni Kraków bardzo współczesnym rytmem życia. Nadają go studenci, artyści, turyści, nobliści, uliczni grajkowie, bywalcy setek kawiarnianych ogródków i pubów czynnych w zabytkowych - nierzadko gotyckich piwnicach.

Nieprzypadkowo właśnie Kraków został uhonorowany wpisem - w 1978 roku - na historyczną, bo pierwszą, listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO; a osiem lat później symbolicznym Oskarem turystyki - "Złotym Jabłkiem" - nagrodą Światowego Forum Dziennikarzy Turystycznych.
W 2000 roku zyskał tytuł Europejskiego Miasta Kultury. Tylko w obrębie średniowiecznych murów przetrwało tutaj 300 zabytkowych kamienic, 58 kościołów i pałaców. Intryguje niezmieniony od setek lat szachownicowy układ urbanistyczny Starego Miasta  z największym, o powierzchni 4 hektarów rynkiem średniowiecznej Europy. W Bazylice Mariackiej od wieków budzi zachwyt perła średniowiecznej snycerki, gotycki ołtarz Wita Stwosza, z prawie trzymetrowej wysokości figurami z jednolitych pni ponad tysiącletniego już dziś drzewa lipowego.

Atmosfera Krakowskiego Kazimierza kojarzy się nie tylko ze światem żydowskiej kultury, ale i z atmosferą undergroundu, bliską tej nowojorskiej Bedford Ave., czy wiedeńskiego "Trójkąta Bermudzkiego".

Rynek Główny - jeden z największych placów Europy, powstał jeszcze w okresie lokacji Krakowa  tj. ok. 1257 r.otoczony 47 zabytkowymi kamienicami 
z położonymi centralnie Sukiennicami i jednym z najstarszych kościołów  - kościołem     Św. Wojciecha.


Droga Królewska - historyczny trakt uroczystych wjazdów do miasta, procesji.

Wiedzie od dawnej głównej bramy Krakowa (okolice kościoła Św. Floriana przy Pl. Matejki - przez Barbakan,Bramę Floriańską, Rynek Główny, Pl. Wszystkich Świętych, ul. Grodzką i Kanoniczą na Wawel.

 

Świat zabytkowych piwnic - takiego zagęszczenia gotyckich piwnic zaadoptowanych na potrzeby sztuki, świata kulinarnego, nocnych lokali rozrywkowych nie znajdziemy w innym mieście Europy.

 

Wawel - symbol tożsamości narodowej - dziś to najcenniejszy w Polsce kompleks sakralny i zabytkowy. Z renesansowym zamkiem królewskim, gotycką katedrą, odlanym w 1521 roku ważącym prawie 11 ton dzwonem Zygmunta, średniowiecznymi murami i basztami, z legendarną Smoczą Jamą.

 

Bajkowy świat solnych grot, kaplic, rzeźb, jeziorek i niezwykłych stalaktytów

Kopalnia Soli w Wieliczce  - to najstarsza Kopalnia Soli w Europie, która jako jedyna wciąż funkcjonuje od Średniowiecza.
W roku 1978 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. W tym podziemnym świecie soli kryształowe komnaty po dzień dzisiejszy fascynują ludzkie pokolenia swoim niepowtarzalnym urokiem. Pokonanie standardowej trasy turystycznej (3,5 km, na głębokości 64-135 m) zajmuje prawie 3 godzin. Zwiedza się 20 zabytkowych komór m.in. z solankowymi jeziorkami i ponad 300-letnią kaplicą. 


Kopalnia Soli w Wieliczce - sanatoria - leczy się tutaj m. in. astmę oskrzelową, alergię pyłkową, choroby gardła i krtani, a nawet otyłość.

Zbawiennie działa na organizm, specyficzny mikroklimat  - z dużą wilgotnością powietrza (74-90%), niska temperaturą (10-17%C), wysokim ciśnieniem, bez zanieczyszczeń, grzybów i bakterii.

Kopalnia Soli w Bochni - tylko 40 km dzieli od Krakowa także znaną od XIII w. kopalnię soli
w Bochni z dwoma trasami: turystyczno-historyczna i trudniejszą turystyczno-geologiczną, która wiedzie przez malownicze komory wykute w krystalicznie czystej soli. Jest tam też ogromna komora sanatoryjna z salą noclegową
i  boiskiem sportowym.

 

Zaklęty w drewnie świat krytych gontem wielkich kościołów, malowniczych cerkwi, dworków i wiejskich chat.

Szlak Architektury Drewnianej  - liczy 1500 km i obejmuje 237 różnorodnych obiektów.
Są wśród nich skanseny, cerkwie, dwory, zabudowa miejska i wiejska. Szczególnie interesujące są zachowane w swojej pierwotnej formie cerkwiew Andrzejówce, Miliku, Szczawiku, Jastrzębniku, Powroźniku i Tyliczu oraz jedyna
w swoim rodzaju malowana wieś Zalipie.

 

 

Kościółki drewniane na liście UNESCO - wyjątkowość drewnianych świątyń Małopolski docenili eksperci UNESCO, umieszczając aż cztery z nich na światowej liście  tej organizacji:

   Św. Filipa i Jakuba  w Sękowej

   Św. Michała w Dinarowej

   Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej

 

Skanseny - plenerowe muzea - wiejskie tradycje architektury drewnianej najlepiej przybliżają obiekty wiejskie chaty, młyny, szałasy, kaplice zgromadzone w skansenach. Największy z nich i najciekawszy z nich Sądecki Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Wygiełzów k/Oświęcimia